piątek, 18 listopada 2022

16. Festiwal Oj Wiosna Ty Wiosna 2022 - edycja jesienna

Program 16. Festiwalu Oj Wiosna Ty Wiosna 2022 - Edycja Jesienna

1 grudnia 2022
Jodoziory, gm. Rutka-Tartak
12:00 – 20:00 – Warsztaty muzyczne dla zaawansowanych
2 grudnia 2022
Suwałki, Kawiarenka Artystyczna, ulica Teofila Noniewicza 71
19:00 – Koncert z okazji 100 urodzin Franciszka Racisa - „Trójstyk”
3 grudnia 2022
Jodoziory, gm. Rutka-Tartak
12:00 – 18:00 – Warsztaty muzyczne, dziennikarskie, oraz zielarskie
19:00 – Wykład – Gustaw Juzala
20:00 - Warsztaty taneczne
21:00 – Zabawa taneczna
4 grudnia 2022
Rutka-Tartak
12:30 – Odsłonięcie drewnalu Franciszka Racisa – Dolina Przygód nad Szeszupą
13:00 – Spotkanie z okazji 100 urodzin Franciszka Racisa - GOK Rutka-Tartak

Organizator: Stowarzyszenie Krusznia,
Współorganizator: Gmina Rutka-Tartak, Gminny Ośrodek Kultury w Rutce-Tartak
Sponsor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szczegóły: www.facebook.com/Krusznia, www.ojwiona.krusznia.org,
Warsztaty muzyczne
1.Instrumentalne
Prowadzący: Mateusz i Agnieszka Niwińscy (skrzypce, bębenek), Paweł Luto (suwalski bęben obręczowy), Ula Murawko (cymbały), Adrian Żukowski (harmonia), Piotr Fiedorowicz (skrzypce) Na warsztatach instrumentalnych będziemy pracowali nad muzyką nieżyjących już skrzypków z Suwalszczyzny, Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutki a także odkrywali melodie taneczne w pieśniach z Sejneńszczyzny i okolic. 2. Śpiewu
Prowadząca: Julita Charytoniuk, Robert Burdalski
Tematem warsztatów będzie spotkanie i pieśni z repertuaru śpiewaczek i śpiewaków z zespołu „Szeszupa” z Rutki-Tartak jak również pieśni innych wykonawców w regionu Suwalszczyzny. Zapisów na warsztaty muzyczne należy dokonywać na adres email: pawel.luto@krusznia.org z podaniem wybranego warsztatu (można zapisać się jednocześnie na śpiew i instrumenty). W przypadku warsztatów instrumentalnych należy posiadać własny instrument. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty dziennikarskie
Prowadzący: Wojciech Cieśla “Reporter na wsi, reporter o wsi”
Wieś to temat dla reporterów, badaczy. Wciąż pełna tajemnic, obrządków, konwenansów. Nierzadko też tło dla tragicznych bądź zdumiewających wydarzeń. Każdy reporter pochyla się nad bohaterem. Ale nie każdy dociera tam, gdzie nie docierają inni. Jak robi się "wywiad na docisku" z kimś, kto nie chce rozmawiać? Jak wyśledzić temat nie wychodząc zza biurka i jak szukać tematu w prawdziwym świecie poza biurkiem? Czy lepiej zajmować się tematem na wsi czy w mieście?
Warsztaty zielarskie
Prowadząca: Małgorzata Lewandowska
Będą miały charakter wykładowo-praktyczny. Uczestnicy, podczas spaceru botanicznego, a także lokalnych kwerend, zapoznają się z ziołami występującymi na danym obszarze (współcześnie oraz w przeszłości), poznają obrzędowe, mistyczne, religijne oraz lecznicze i praktyczne wykorzystanie ziół. Powstaną ziołowe zapiski wraz z przepisami. Uczestnicy warsztatów stworzą również ziołowe mikstury, mieszanki i dania inspirowane zielarstwem i ziołolecznictwem Suwalszczyzny.
Warsztaty dla dzieci
Prowadzący: Gustaw Juzala, Marta Burdalska
Regiony pogranicza zachwycają złożonością, wielojęzycznością i różnorodnością swojego folkloru. Nie inaczej dzieje się z folklorem dziecięcym, który pokazuje jak od najmłodszych dni dzieci pograniczy uczyły się żyć otoczone tą mozaikową mieszanką kulturową. Folklor dziecięcy polsko-litewskich pograniczy zawiera zarówno utwory wykonywane dla dzieci przez dorosłych, jak i te śpiewane przez dzieci dla siebie. Podczas zajęć zapoznamy się pieśniami którymi mali pastuszkowie starali się wpływać na pogodę (szczególnymi rozmowami ze słońcem), pieśniami o zwierzętach, korowodami i tańcami. Na warsztatach postaramy się pokazać to bogactwo w formie zabawy, więc… raz, dwa, trzy przyjdź i ty!
Warsztaty tańca
Prowadzący: Gustaw Juzala
Taniec zajmuje jedno z ważniejszych miejsc w kulturze tradycyjnej każdej społeczności. Był i nadal jest ogólno dostępny dla każdego. Jest lekarstwem dla duszy i ciała - wentylem bezpieczeństwa dla znużonych zimową szarugą, albo letnimi pracami na roli. Trzeba mieć smykałkę do smyka czy harmonii, do tańca wystarczy podstawowe poczucie rytmu, żeby móc wirować w polkach i oberkach, albo kroczyć w krakowiakach i polonezach. Przyda się co prawda rozgarnięta kapela lub chociaż przytomny solista, ale póki muzyka trwa - póty tańczyć będą tancerze.
W ramach warsztatów nauczymy się tańców charakterystycznych dla terenu pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego takich jak polka, walc, padespan, wasadula, kozak, kochaneczka czy krakowiak.
Potańcówki
Laura Lukenskienė i Dovaidė Kurytė - zbierają, badają i wykonują muzykę tradycyjną na narodowym litewskim instrumencie strunowym - kanklės. Gry na kanklės uczyli się od starych muzykantów i studiowali tradycyjne style gry na tym instrumencie. Odwiedzimy Sejny z członkami zespołu „Šilko stygos (Jedwabne struny)“. Zagramy muzykę tradycyjną z różnych regionów Litwy.
Kapela Niwińskich - Główny trzon kapeli tworzą małżonkowie, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, współpracując z innymi muzykami, m.in. Jackiem i Kubą Mielcarkami, Angelą Zajtsewą, Marizą Nawrocką, Magdaleną Sobczak, Janem Tarkowskim. Niwińscy czerpią repertuar z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej, szczególnie z mikroregionu Kajoków i Powiśla Maciejowickiego, ucząc się od mistrzów i poszukując archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grywają najchętniej w formie niearanżowanej, podczas spontanicznych sytuacji tanecznych. W swoim repertuarze mają starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonują także melodie obrzędowe.
Chłopcy z Nowoszyszek to zespół założony przez pasjonatów tradycyjnej muzyki z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Na repertuar grupy składają się melodie taneczne : polki, walce, oberki, fokstroty, krakowiaki – niektóre szerzej rozpowszechnione w całej Polsce, ale również bardziej egzotyczne tańce charakterystyczne dla wielokulturowego tygla dawnej Rzeczpospolitej, takie jak kochaneczka, wasadula, kozak. Takich tańców będziemy uczyć się na warsztatach. Melodie pochodzą głównie od nieżyjących już skrzypków suwalskich Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko .

Koncert „Trójstyk” Geograficzny termin mimo że nam bliski to jednocześnie całkowicie nielogiczny i nijak mający się do aktywności które z wielką radością i ochotą uprawiamy od kilku ładnych lat na trójstyku granic właśnie. Coś się w lesie styka, skoro się styka to się chyba nie przenika, a z naszych doświadczeń wychodzi coś zupełnie odwrotnego. Czemu pod Suwałkami usłyszysz melodię śpiewaną w gwarze mazurzącej na melodię znaną również na Białorusi, a podobne słowa tyle że w języku Dzuków śpiewają Litwini tak że nas Polaków chwyta to za serce i mamy wrażenie że to nasza pieśń wyssana z mlekiem matki. Po prostu. Tak tu jest i czasem nie trzeba wiedzieć czemu choć zawsze warto posłuchać. Koncert będzie próbą pokazania bogactwa muzyki z trzech stron obecnej granicy – Polski, Litwy i Białorusi. Postaramy się pokazać jej cechy wspólne, ale również jej cechy indywidualne zarówno w aranżacjach zespołowych jak i występach solowych. Do współpracy zaprosiliśmy zarówno muzyków tradycyjnych, jak i sceny jazzu i muzyki alternatywnej. W koncercie wystąpią : Julita Charytoniuk – śpiew, Laura Lukenskienė – kankles , Dovaidė Kurytė - kankles, Gustaw Juzala - śpiew (Litwa), Urszula Murawko - cymbały, Piotr Fiedorowicz – gitara basowa, dudy (kierownictwo artystyczne koncertu), Jerzy Czyżyński (bęben szamański), Paweł Luto – bębny, Mateusz Niwiński - skrzypce, Radek Nowicki - saksofon, Hubert Zemler - perkusja- oraz Adrian Żukowski – harmonia (Polska)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Brak komentarzy: