piątek, 14 marca 2008

Malarzy i obrazów poszukuję.

Poszukuję malarzy wiejskich i obrazów jakie pozostały po dawnych twórcach, tworzących w tak zwanym ruchu amatorskim. Z terenów ziem Augustowskiej Suwalskiej Sejneńskiej. Celem przygotowania do wystawy, promocji i opisu twórczości. Uratowania tak radosnych działań. Proszę o udostępnienie lub wspomożenie działań.
Kontakt mailowy : krusznia@gmail.com
Jerzy Czyżyński

1 komentarz:

lutek pisze...

Rzeźbiarzy więcej niż malarzy, ale nagroda zacna, wiec może warto przedstawić.

Sokólski rzeźbiarz Piotr Szałkowski został zgłoszony do tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Prezentujemy jego bogaty dorobek artystyczny.

Piotr Szałkowski, ur. 16 II 1938 r. we wsi Żuki k/Sokółki. Ukończył jedynie Szkołę Podstawową w 1952 r. Pracował jako kowal w warsztacie ojca, cieśla, murarz, kierowca PKS. Na skutek nieszczęśliwego wypadku (utrata 3 palców lewej ręki) przeszedł na rentę.

Rzeźbi od wczesnego dzieciństwa. Jego pierwsza rzeźba powstała w końcówce lat 50-tych. Tematyka jego prac to głównie rzeźba sakralna (świątki, krzyże, kapliczki, historia Ewangelii), ale i wynikająca z codziennego kontaktu z naturą i jej odwiecznymi prawami zależnymi od pór roku (ule figuralne, pieczenie chleba, bociany, kwiaty, koguty, pastuszek, siewca itp.). Ulubionym jego tematem jest Chrystus Frasobliwy, ale każda figurka jest inna, co świadczy o jego artyzmie.

Tworzy w drewnie gruszy, dębu, lipy, klonu, a zwłaszcza kasztana. W monumentach stosuje śmiałe cięcia, twarze nakreśla dużymi płaszczyznami ukazując ból, mękę, troskę. Mniejsze prace pokrywa polichromią, używając jasnych, czystych barw. Tworzy także płaskorzeźby.

Źródło:
http://www.wrotapodlasia.pl/