czwartek, 12 sierpnia 2021

Muzykanci (nie)obecni

Muzykanci (nie)obecni
Termin: 26-29 sierpnia 2021 r.
Miejsce : Zelwa, Skansen
Muzykanci (nie)obecni to próba odpowiedzi na pytanie jakie znaczenie mieli i mają dla lokalnej społeczności skrzypkowie i śpiewacy z Suwalszczyzny - Franciszek Racis, Mieczysław Pachutko oraz Stanisława Czuper. Odpowiedź będziemy próbowali uzyskać w trakcie interdyscyplinarnego przedsięwzięcia o charakterze artystyczno-edukacyjnym. Podstawą działania będzie interakcja i praca warsztatowa z muzykami i śpiewaczkami oraz lokalną społecznością.

Program
Czwartek, 26 sierpnia 2021 r.
12:00 – Rozpoczęcie wydarzenia, spotkanie organizacyjne dla grup warsztatowych
12:30 – Warsztaty muzyczne - instrumentalne oraz śpiewu (Julita Charytoniuk, Mateusz Niwiński, Piotr Fiedorowicz, Vital i Paulina Voranau)
12:30 – 14:00 – Warsztaty dla dzieci – (Marta Urban-Burdalska i Agnieszka Niwińska)
16:00 – Warsztaty śpiewu - wizyta u śpiewaczki Weroniki Zubowicz ze Stanowiska

Piątek, 27 sierpnia 2021 r.
11:00 – 12:30 Warsztaty dla dzieci – prowadzący – Marta Urban-Burdalska i Agnieszka Niwińska
13:00 – Warsztaty śpiewu - spotkanie ze śpiewaczką Stanisławą Czuper z Wysokiego.
15:00 – Warsztaty instrumentalne
19:00 - Spotkanie z opowieściami dla dzieci i teatrzykiem kamishibai – Robert Burdalski
20:00 – Warsztaty taneczne dla dorosłych i dzieci – prowadzący – Marta Urban-Burdalska, Paweł Luto
21:00 – Zabawa taneczna (Kapela Niwińskich, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Vitala Voranau'a “Rej”)

Sobota, 28 sierpnia 2021 r.
11:00 – 12:30 - Warsztaty muzyczne dla dzieci – prowadzący – Marta Urban-Burdalska i Agnieszka Niwińska
15:00 – Warsztaty śpiewu oraz instrumentalne
17:00 – Prezentacja filmowa z archiwum Stowarzyszenia Krusznia – prowadzący - Kuba Pietrzak
18:00 – Odsłonięcie drewnalu Mieczysława Pachutko - Wiesław Szumiński, Jerzy Czyżyński - Zelwa, skansen
20:00 – Warsztaty taneczne dla dorosłych i dzieci – prowadzący – Vital i Paulina Voranau
21:00 – Zabawa taneczna (Kapela Niwińskich, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Vitala Voranau'a “Rej”)

Niedziela, 29 sierpnia 2021 r.
13:00 – Warsztaty muzyczne - instrumentalne i śpiewu
14:00 – 15:00 – Warsztaty muzyczne dla dzieci – prowadzący – Marta Urban-Burdalska i Agnieszka Niwińska
16:00 - Spotkanie wszystkich grup warsztatowych, podsumowanie warsztatów
Warsztaty instrumentalne
Prowadzący: Mateusz i Agnieszka Niwińscy (skrzypce, bębenek), Piotr Fiedorowicz (skrzypce), Vital i Paulina Voranau (dudy białoruskie, skrzypce), Urszula Murawko (cymbały wileńskie), Paweł Luto (suwalski bęben obręczowy).
Na warsztatach instrumentalnych będziemy pracowali nad muzyką nieżyjących już skrzypków z Suwalszczyzny, Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutki a także odkrywali melodie taneczne w pieśniach z Zelwy i okolic. Dodatkowo spotkamy się z kapelą Vitala Voranau'a “Rej” grającą muzykę z Białorusi.
Warsztaty śpiewu
Prowadzące: Julita Charytoniuk, Stanisława Czuper, Weronika Zubowicz
Tematem warsztatów będą pieśni z repertuaru śpiewaków i śpiewaczek: Mieczysława Pachutko, Weroniki Zubowicz, Stanisławy Czuper, Bronisławy Jedynasty, Ludwiki Rynkiewicz jak również spotkania z żyjącymi śpiewaczkami. Zapisów na warsztaty muzyczne i śpiewu należy dokonywać na adres email: pawel.luto@krusznia.org z podaniem wybranego warsztatu (można zapisać się jednocześnie na śpiew i instrumenty). W przypadku warsztatów instrumentalnych należy posiadać własny instrument. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty dla dzieci „Ej lija”

Zapraszamy dzieci do uczestnictwa w zajęciach, podczas których zajmiemy się m.in. tematami przyrodniczymi i gospodarskimi, a także budowaniem prostych instrumentów – wszystko w ścisłym związku z polską muzyką, sztuką i kulturą tradycyjną. Motywem przewodnim warsztatów będą pieśni z Suwalszczyzny. Oprócz muzyki tradycyjnej będą zawierały elementy twórczych działaniach plastycznych, rękodzieła, treningu uważności. Będą nam towarzyszyły starodawne zabawy, wyliczanki, tańce oraz muzyka „na żywo” w wykonaniu Orkiestry Radości, którą tworzą dzieci z rodzin Niwińskich, Burdalskich oraz Zaczykiewiczów. Usłyszymy skrzypce, klarnet, trąbkę, basy, bęben obręczowy i baraban.
Zapraszamy 
Prowadzące: Marta Urban-Burdalska, Agnieszka Niwińska.
Warsztatom będzie towarzyszyć dziecięca Orkiestra Radości w składzie:
Gabriela Burdalska – klarnet, śpiew
Maria Niwińska – skrzypce, śpiew
Anna Zaczykiewicz – skrzypce, śpiew
Masza Zaczykiewcz - skrzypce, śpiew
Filip Burdalski – trąbka, basy
Adam Burdalski i Witek Niwiński – bęben obręczowy, baraban, śpiew

Grupa: wiek przedszkolny, do 15 uczestników.


Zabawy taneczne

Kapela Niwińskich - Główny trzon kapeli tworzą małżonkowie, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, współpracując z innymi muzykami, m.in. Jackiem i Kubą Mielcarkami, Angelą Zajtsewą, Marizą Nawrocką, Magdaleną Sobczak, Janem Tarkowskim. Niwińscy czerpią repertuar z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej, szczególnie z mikroregionu Kajoków i Powiśla Maciejowickiego, ucząc się od mistrzów i poszukując archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grywają najchętniej w formie niearanżowanej, podczas spontanicznych sytuacji tanecznych. W swoim repertuarze mają starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonują także melodie obrzędowe.

Kapela Vitala Voranau'a “Rej” - kapela grająca w składzie tradycyjnym: dudy białoruskie i skrzypce, a gościnnie również z innymi instrumentami. Gramy tradycyjny repertuar z różnych regionów Białorusi, a w szczególności muzykę białoruskiego Pojezierza, skąd wywodzą się dudy białoruskie.

Chłopcy z Nowoszyszek - Kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko od których pochodzi repertuar kapeli. Kapela mimo krótkiego stażu szybko zdobywa uznanie liczego grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności.Zapraszamy osoby początkujące, jak i zaawansowane w śpiewaniu i graniu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Program może ulec zmianie.
Sponsorzy festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Powiat Sejneński
Organizator: Stowarzyszenie Krusznia, pawel.luto@krusznia.org

Brak komentarzy: