poniedziałek, 21 grudnia 2009

Konfesyjny ???

Konfesyjny - czytaj : http://www.sjp.pl/co/konfesyjny


Stan duchowny - Polsko.

Tak,
powiem nie,
Ograniczam się

Nie powiem - tak ?

Stan duchowy - Polsko.

Cytat dnia
CYTATY z
Oficjalnej strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
http://www.prezydent.pl/
Prawa autorskie
Zezwala się na używanie, kopiowanie oraz wykorzystanie tekstów oraz zdjęć publikowanych w serwisie internetowym www.prezydent.pl, z zaznaczeniem źródła ich pochodzenia. Zezwolenie nie dotyczy elementów zastrzeżonych, w tym zastrzeżonych elementów graficznych oraz tekstów publikowanych pierwotnie w innych źródłach. Żadne elementy nie mogą być modyfikowane w jakikolwiek sposób bez zgody Kancelarii Prezydenta RP. Informacje o historii Pałacu Prezydenckiego opracowała Elżbieta Strzępek.
http://www.prezydent.pl/
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej nadał najwyższy Order Rzeczypospolitej Polskiej, Order Orła Białego, Jego Eminencji Prymasowi Seniorowi Księdzu Kardynałowi Józefowi Glempowi.Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim 21 grudnia 2009 r. Prezydent wręczył nadany Order Jego Eminencji Prymasowi Seniorowi Księdzu Kardynałowi Józefowi Glempowi.
Podczas uroczystości prezydent przypomniał drogę życiową kardynała, podkreślając jego zasługi dla Polski i Kościoła, zarówno w latach 80., jak i w okresie transformacji ustrojowej. Zaznaczył, że w niezwykle trudnych czasach stanu wojennego i lat 80. udało się osiągnąć wolność narodu i powrót milionów ludzi do wiary.
- W okresie obejmowania urzędu prymasa przez biskupa Józefa Glempa były dwie Polski: Polska oficjalna i Polska podziemna. Kościół zawsze był z narodem, któremu przewodniczył ksiądz prymas-senior - powiedział prezydent. Podkreślił, że "rozbita legalna Solidarność chroniła się w murach Kościoła". Dodał, że biorąc pod uwagę liczebność stanu duchownego, Kościół ponosił w tym czasie największe ofiary. Przypomniał o zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stefana Niedzielaka.
Jak powiedział Lech Kaczyński, wraz z transformacją ustrojową po 1989 r. kształt podstawowy społeczeństwa się zmieniał, ale nawet, jeżeli nastąpiły "pewne zmiany obyczajowe, które należy uznać za wysoce dyskusyjne, to podstawowy wymiar i charakter społeczeństwa pozostał ten sam".

- Za to również ks. prymasowi powinniśmy być wdzięczni. Powinniśmy być wdzięczni, a mówię to jako prezydent państwa, które nie jest państwem konfesyjnym, które jest państwem - nie chciałbym powiedzieć świeckim, bo ta nazwa ma bardzo złe konotacje - ale które nie jest państwem wyznaniowym - podkreślił prezydent.

Prezydent wyraził też przekonanie, że "w trudnym okresie przemian, kształtowania się nowej struktury społecznej, wpływów kulturowych, które są dobre, ale też i złe, w tym okresie Kościół katolicki w naszym kraju jest podstawą tego, że niezależnie od różnych odchyleń, grzechów, które zawsze występują, żyjemy w miarę normalnie".W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. siostra prymasa-seniora Stanisława Glemp; nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk; prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński; przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik; sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik; metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski.Emerytowany metropolita warszawski kard. Józef Glemp 18 grudnia skończył 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Funkcję prymasa Polski przejął metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński; tym samym tytuł prymasa powrócił do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany.
http://www.prezydent.pl/
(i dalej i bliżej)


Uroczystą msza świętą w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie metropolita arcybiskup Henryk Muszyński zainaugurował w sobotę posługę jako prymas Polski. W uroczystości w imieniu Prezydenta RP wziął udział minister Władysław Stasiak. Obecny był także prezydencki kapelan ksiądz Roman Indrzejczyk.


W wygłoszonej homilii nowy prymas powiedział, że dzisiejsze wydarzenie przywrócenia tytułu prymasa arcybiskupowi gnieźnieńskiemu wpisuje się znakomicie w długą i piękną historię prymasowskiego Gniezna, którą szczyci się prawie od 600 lat. Podkreślił też, że w swym przesłaniu podnosi "głos w obronie krzyża, któremu w Europie odmawia się miejsca w przestrzeni publicznej".
W czasie inauguracyjnej mszy prymas abp. Muszyński miał insygnia biskupie i szaty liturgiczne, które na przestrzeni wieków były używane przez prymasów Polski - metropolitów gnieźnieńskich.
Uroczystość w katedrze poprzedziła konferencja naukowa poświęcona tradycji sprawowania posługi prymasowskiej.
- Przyjmuję to nowe zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, mając świadomość, że moja rola polega na zachowaniu dziedzictwa, którego jestem świadomy i mam przygotować drogę dla mojego następcy, którego Pan Bóg w swojej opatrzności już przewidział – powiedział w czasie konferencji nowy prymas.
Prezydencki minister Władysław Stasiak mówił, że mimo rozdziału Kościoła od państwa, tytuł i funkcja prymasa to nie tylko historia, ale coś, co w świadomości Polaków zostanie na zawsze. - Prymasostwo to symbol Rzeczypospolitej, symbol godności narodowej i tożsamości Polski - podkreślił minister.
(PAP, inf. własna)

http://www.prezydent.pl/

Brak komentarzy: