poniedziałek, 27 grudnia 2010

Magiczna jemioła


Jemioła ma moc cementowania związków. Zawieszona nad wejściem do domu odstrasza złą energię i duchy, a także broni przed pomówieniami i złymi ludźmi. Całowanie się pod nią magicznie łączy dwoje ludzi. Zapewnia też panom płodność. Mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką powinien zerwać jeden z owoców jemioły. Jeżeli udało mu się urwać także i ostatni owoc (a chętnych do pocałunków pod jemiołą w święta na pewno nie brakuje), oznaczało to że otrzyma lub utrzyma dar płodności.
Jemiołę należy powiesić na Boże Narodzenie, a potem zostawić na 12 miesięcy i spalić przed następnymi świętami. Kto nie chce trzymać jemioły aż do następnego roku, ten może spalić ją w dzień Trzech Króli (6 stycznia). Jeśli jednak gałązki zniszczymy wcześniej, to pary, które się pod nią całowały, pokłócą się i staną się wrogami w ciągu roku. Jemiołę wieszamy nad drzwiami wejściowymi, nad kuchnią i świątecznym stołem.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Straszne - co za czary,mary. z takich gałęzi i owoców można otrzymać i stracić __AŻ__ tyle... pytanie mam, czy tylko na ludzi tak działa ?

M pisze...

chyba tylko na ludzi
bo tylko ludzie w przesądy wierzą
chyba? prawda?