wtorek, 17 lutego 2009

Zaprosili Stowarzyszenie Krusznia do Olsztyna

Stowarzyszenie "Tratwa", Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Centrum Badań Europy Wschodniej UWM w Olsztynie zapraszają na spotkania

[Rozmiar: 32091 bajtów]20 lutego 2009, godz. 13.15, Aula Teatralna Centrum Nauk Humanistycznych - Kortowo 2
21 lutego 2009, godz. 17.00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Zatorze"
Podczas spotkań będą miały miejsce:
- projekcja filmu "Takich pieśni sobie szukam"
- opowieści/rozmowa z autorami o filmie, pieśniach, oraz ich doświadczeniu spotkań ze śpiewakami.
- koncert pieśni z ukraińskiego Polesia w wykonaniu członków zespołów DZICZKA, MUZYKA Z DROGI z Warszawy (uczestnicy projektu "Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie")
- wystawa zdjęć z wypraw.
Projekt "Ukraina Archaiczna i Współczesna - Pieśni i Ludzie" realizowany był w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności "RITA - przemiany w regionie" przez Stowarzyszenie "Panorama Kultur"
więcej o projekcie: www.ukrainaarchaiczna.pk.org.pl
[Rozmiar: 24840 bajtów]
21 lutego o godz. 18.30 po spotkaniu "Polesie - Pieśni i Ludzie" odbędzie się ZABAWA W DAWNYM STYLU (walce, tanga, oberki, polki i inne tańce) gdzie zagają:
Orkiestra Wczorajszego Fasonu /Olsztyn (stare, dobre uliczne tanga w wydaniu na akordeon, skrzypce, mandolinę i kontrabas)
Orkiestra Kwartet Destymflandzki /Wola Destymflandzka (dynamiczna muzyka taneczna praktykowana wraz z przyjaciółmi i rodzinami na smyczki, bęben i basy oraz inne formy ciekawej aktywności)
Stowarzyszenie KRUSZNIA /Suwalszczyzna (muzyka do tańca z okolic Suwałk)


Uwaga! Podczas spotkania w CEIK organizujemy opiekę nad dziećmi w wieku 2+ (w godz. 17.00-21.00)
Dojazd:
20 lutego 2009, godz. 13.15, Aula Teatralna Centrum Nauk Humanistycznych Kortowo 2, ul. K. Obitza 1, autobusy MPK: 3, 9, 15, 22, 30, 32, 33.
21 lutego 2009, godz. 17.00, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, ul. Parkowa 1, Zatorze, autobusy MPK: 7, 10, 17 (pętla)
Kontakt z organizatorem: Marta Urban-Burdalska, martaburdalska@gmail.com, 507 106 426, Stowarzyszenie "TRATWA"
ZAPRASZAMY!
Informacje dodatkowe:

[Rozmiar: 42432 bajtów] "Ukraina Archaiczna i Współczesna" - kilka słów o projekcie, koordynatorka Jagna Knittel/Warszawa
"Należę do grupy osób, można powiedzieć - fascynatów muzyki tradycyjnej, która kiedyś, przed laty dotarła do wsi na Polesiu, w poszukiwaniu starych pieśni. Spotkaliśmy tam śpiewaków, starszych ludzi, którzy stali nam się bardzo bliscy i z czasem, ważniejsi od samych pieśni. Wyjazdy na Polesie i spotkania ze śpiewakami ze Starych Koni i Perebrodów stały się częścią naszego życia. Jesteśmy amatorami, nie zajmujemy się folklorem zawodowo. Znamy profesjonalne nagrania, płyty wydawane przez folklorystów, wiemy, że materiał muzyczny z tych terenów jest starannie zbierany przez profesjonalistów z Równego i z Kijowa. Tymczasem nasz projekt powstał po to, aby dodać do pracy profesjonalnych etnomuzykologów nowy element - aby zatrzymać się i pokazać ludzi, konkretnych ludzi, a nie samą muzykę.
[Rozmiar: 31179 bajtów] Jak wszyscy wiemy, muzyka tradycyjna jest obecnie na wsiach niepopularna, a jej dawni wykonawcy żyją najczęściej w zapomnieniu. Chcieliśmy wydobyć ich z cienia, nobilitować. Aby, po pierwsze, okazać im w ten sposób wdzięczność za to, że obdarowali nas tak hojnie swoimi pieśniami, swoim czasem, życzliwością. Po drugie: aby nobilitować samą muzykę, podnieść jej prestiż w jej własnym środowisku i uczynić bardziej komunikatywną dla szerszego grona, osób, które w ogóle się z nią nie stykają".
"W ramach projektu, który realizuje kilka osób z Polski i kilka z Ukrainy, głównie z zespołu Horyna, organizowaliśmy 2 koncerty w Starych Koniach i Perebrodach, gdzie występowaliśmy przed miejscową publicznością wspólnie z miejscowymi wykonawcami śpiewając ich własny, lokalny repertuar. W ten sposób chcieliśmy pokazać mieszkańcom wsi, jak bardzo ta ich muzyka jest dla nas atrakcyjna i jakim szacunkiem darzymy śpiewaków - naszych mistrzów. Nakręciliśmy film, w którym opowiadamy o naszych mistrzach, wydaliśmy go na płycie wraz z nagraniami audio. Płytę rozdamy śpiewakom, ich dzieciom, szkołom na wsi".
Jagna Knittel
www.ukrainaarchaiczna.pk.org.pl

fot.  Piotr Fiedorowicz KWARTET DESTYMFLANDZKI /Wola Destymflandzka
Kwartet Destymflandzki to formacja należąca do rodziny słynnej Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.
Muzycy tradycyjni młodego pokolenia - grają muzykę taneczną, praktykując wraz z przyjaciółmi i rodzinami także różne inne formy aktywności muzycznej i kulturowej.
Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego - stąd nazwa kapeli.
Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zapoczątkowane zostały przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków. Ich młodzi następcy nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas badań terenowych i spotkań z muzykantami starszego pokolenia, wybitnymi skrzypkami: Janem Gacą z Przystałowic Małych i Stanisławem Głazem z Dzwoli.
fot.  Piotr Fiedorowicz Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głownie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.
Skład: Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Robert Burdalski and special guest star.

Stowarzyszenie KRUSZNIA
Stowarzyszenie KRUSZNIA działa od 2007 roku.
Członkowie pracują przede wszystkim na obszarach wiejskich oraz na terenach małych miejscowości Suwalszczyzny, aktywizując społeczność lokalną. Wykorzystują w ten sposób wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wielogodzinnych cyklicznych spotkań z twórcami ludowymi - muzykantami, śpiewakami, rzemieślnikami.
Działalność stowarzyszenia wzbogaca życie kulturalne i społeczne regionu, m.in. dzięki cykliczne organizowanym potańcówkom przy muzyce tradycyjnej, niejednokrotnie z udziałem mentorów i mistrzów - wybitnych wiejskich muzykantów. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odbył się szereg udokumentowanych potańcówek m.in. w Smolnikach, Maćkowej Rudzie, Wiłkokuku, Żłobinie, Głuszynie, Budzie Ruskiej.
fot.  Piotr Fiedorowicz Na swoim koncie Krusznia ma współpracę z lokalnymi organizacjami samorządowymi: Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach, Suwalskim Parkiem Krajobrazowym; organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Szkolnym w Maćkowej Rudzie, Lokalną Grupą Działania "Sejneńszczyzna"; oraz organizacjami państwowymi: Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Wigierskim Parkiem Narodowym.
www.krusznia.blogspot.com

ORKIESTRA WCZORAJSZEGO FASONU powstała w Olsztynie na Warmii w 2008 roku jako odzew na sprytnie przyczajoną ludzką potrzebę obcowania z muzyką. Inspiracją dla Orkiestry jest różnorodna tradycja orkiestr, kabaretów, rewii dwudziestolecia międzywojennego, a także dawnych amatorskich wiejskich teatrów weselnych. Repertuar Orkiestry stanowi muzyka zasłyszana, czyli taka, której najczęściej nie jesteśmy autorami, a która wkrada nam się do serc i wypływa z nich przybierając różne formy. Na repertuar składają się tanga o nieszczęśliwych miłościach, walczyki, poleczki, oberki oraz inne zasłyszane melodie. Orkiestra gra do tańca, posłuchu, a także w różnych nieprzewidywalnych okolicznościach życia i przyrody.
fot.  Piotr Fiedorowicz Orkiestra Wczorajszego Fasonu działa przy Stowarzyszeniu „Tratwa” w Olsztynie i jest jedną z inicjatyw Pracowni Działań Performatywnych.

„Takich pieśni sobie szukam”
Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Jeden z nich to młodzi ludzie z miasta, miłośnicy muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni - chcieli je nagrywać i uczyć się ich. Drugi świat, to wiejscy artyści, śpiewacy, z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni leżących na pograniczu ukraińsko-białoruskim. To ludzie, którzy kiedyś pełnili w swej społeczności istotną rolę, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest tam już zupełnie niepopularna, żyją trochę na marginesie, a ich talenty muzyczne zostały zapomniane - zarówno przez wieś jak i przez nich samych.
fot.  Piotr Fiedorowicz Ci starzy ludzie dzięki „przybyszom z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył w nich świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miasta zrodziła się szczególna więź, pogłębiana przez wiele lat, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji jaką jest śpiewanie.
Film pokazuje wiejskich wykonawców - ich zmysł artystyczny, ich humor, ich świat, widziane oczami „przybyszów”. Zdjęcia kręcone 2005-2008.
Film został zrealizowany w ramach projektu: Ukraina archaiczna i współczesna – pieśni i ludzie w ramach programu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności ”RITA - przemiany w regionie”.
Czas filmu – 35 min.
Rok produkcji - 2008


opis i zdjęcia: organizatorzy
autorka plakatu: Joanna Gancarczyk
autor zdjęć z ubiegłorocznej olsztyńskiej zabawy: Piotr Fiedorowicz
autorka zdjęć z projektu "Ukraina Archaiczna i Współczesna" : Jagna Knittel; więcej zdjęć z projektu jest na stronie www.ukrainaarchaiczna.pk.org.pl


źródło etno.serpent.pl

Brak komentarzy: